مدير عامل   نمودار تشکيلاتي   پروژه ها   نشاني   معاونت اجرايی و خدمات شهری

اين سازمان در سال 1375 بمنظور ايجاد تسهيلات لازم در امر تهيه و توزيع ميوه و تره بار، مواد غذايي و ساماندهي مشاغل مزاحم به عنوان يکي از سازمان هاي تابعه شهرداري شيراز تشکيل و سپس با پيگيري هاي به عمل آمده و عنايت شهرداري محترم شيراز با رعايت بند 18 قانون 55 شهرداري و همچنين ماده 7 آيين نامه اجرايي ماده 31 قانون نوسازي و عمران شهري و قانون نحوي تقويم ابنيه، املاک و اراضي مورد نياز شهرداري ها مصوب 28/8/1370 و بر اساس مفاد ماده 84 قانون شهرداري و بند 15 ماده 71 قانون تشکيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي کشور و انتخاب شهرداران مصوب 1/3/1375 تأسيس گرديد، که داراي شخصيت حقوقي مستقل بوده و مطابق مفاد اساس نامه و قانون اصلاح ماده واحده، قانون نحوه واگذاري اماکن و ميادين و غرفه توزيع ميوه و تره بار مصوب سال 1358 و قانون اصلاحي آن مصوب 20/5/72 مجلس شوراي اسلامي و آيين نامه اجرايي مربوطه مصوب 1/11/74 هيئت وزيران طبق اصول بازرگاني و به صورت خودگردان و خود کفا اداره مي شود.

 

هدف سازمان از اجراي ساماندهي ميادين و مشاغل

گسترش بي رويه شهرها، افزايش جمعيت، مشکلات ترافيک و حمل و نقل، افزايش حجم محصولات غذايي در جريان توزيع، مشکلات زيست محيطي، آلودگي صوتي و عدم امکان دسترسي همشهريان به انواع خدمات، نگهداري غير اصولي و حيف و ميل مواد غذايي در مغازه هاي کوچک و پراکنده در سطح شهر نمي توانست نيازهاي خود را با پيشرفت شهر و زمان وفق دهد و استفاده از امکانات قديمي باعث نارسايي در سيستم توزيع، ترافيک شهر و دهها مشکل ديگر مي گرديد. نتيجه بررسي کمبودها و نيازهاي شهري مسئولين را بر آن داشت تا با مطالعه دقيق و همه جانبه اجراي احداث ميدان مرکزي، مجتمع ساماندهي مشاغل مزاحم، مجتمع عمده فروشي مواد غذايي، احداث مرکز خريد، احداث بازارچه هاي محله اي عرضه ميوه و تره بار، شهرک ساماندهي ترافيک (فروش خودرو و موتورسيکلت) را مطابق با امکانات فراهم شده اقدام بنمايد. ليکن سازمان ساماندهي ميادين و مشاغل به اين حد راضي نيست و در سدد بهبود و بالا بردن کيفيت خدمات مي باشد. که اين مراکز با امکانات پيش بيني شده مي تواند راهگشاي بسياري از مشکلات موجود باشد.

پروژه هاي مهم اين سازمان به شرح ذيل است:

ميدان مرکزي ميوه و تره بار

بازارچه هاي ميوه

بازارچه هاي ره توشه

مرکز خريد عدالت

مجتمع بنکداري و عمده فروشي مواد غذايي

مجتمع ساماندهی مشاغل مزاحم

شهرک ساماندهی مشاغل مزاحم شمال غرب شيراز

شهرک ترافيکي فروش خودرو

بازار فروش موتورسيکلت

استقرار کمپرسي هاي حمل مصالح ساختماني

 

 

ميدان مرکزي ميوه و تره بار    

اين ميدان در جاده پل فسا بالاتر از فرودگاه شيراز نرسيده به شهرک شهروز شهر در قسمت شمالي جاده در زميني به مساحت پنجاه هکتار واقع و داراي 152 غرفه و امکانات ذيل مي باشد.

1- ورودي ميدان و اطلاعات 2- باسکول سبک و سنگين 3- توقفگاه کاميون و وانت 4- مجموعه خدماتي، رفاهي و تجاري (تلفن، پارکينگ، سرويس بهداشتي، خدمات حمل بار) 5- مديريت ميدان 6- نمازخانه 7- مجموعه رفاهي تجاري (رستوران، سوپرمارکت، چايخانه، ساندويچ فروشي) 8- مجموعه خدماتي (بانک، پست، باربري) 9- مکان پيش بيني شده جهت درجه بندي ميوه 10- مکان پيش بيني شده جهت صنايع جنبي ميدان (تعويض روغن، فروش کارتن، کيسه پلاستيک و سبزي خشک کن) 11- اشتغال بيش از 500 نفر کارگر در رابطه با حمل بار، خدمات داخلي ميدان، بارگيري و....

 

بازارچه هاي ميوه   

بازارچه شهرک سعدي

اين بازارچه در زميني به مساحت تقريبي 400 متر مربع در خيابان 20 متري سعدي بطرف خرامه با هدف ارائه خدمات به منطقه محروم سعدي واقع گرديده که داراي نوزده غرفه عرضه ميوه و تره بار مي باشد و اکثر بهره برداران اين بازارچه بومي و از قشر مستضعف و محروم مي باشند. ساعات کار اين بازارچه از ساعت 5/7 صبح لغايت 8 شب مي باشد که مورد استقبال گسترده اين اهالي واقع شده و اين استقبال موجب شده تا دست اندرکاران سازمان تنوع ارائه خدمات و بهينه سازي بازارچه را در دستور کار خود قرار دهند و انشاءالله در آينده اي نه چندان دور تمامي نيازهاي شهروندان در نزديک ترين مرکز و به سهولت و به سرعت قابل تهيه باشد.

بازارچه محله اي هفت تنان

تأثير شرايط و ساختار محيط زندگي بر روان انسان انکار ناپذير است، از اين رو پاک کردن چهره شهر از آلودگي هاي زيست محيطي و صوتي و کم کردن رفت و آمد و ترافيک در مرکز شهر و به منظور بالا بردن سطح فرهنگ خريد و کاهش آمار حوادث و خسارت هاي مالي و جاني با توجه به افزايش جمعيت در مرکز شهر يکي از عوامل احداث بازارچه هاي محله اي مي باشد.

بازارچه هاي محله اي هفت تنان در بلوار هفت تنان با پنج دهنه غرفه هر کدام به مساحت تقريبي 20 متر مربع از سال 1378 احداث و تاکنون در خدمت همشهريان عزيز مي باشد.

بهره برداران و عوامل غرفه ها مکلف به برخورد اسلامي و رعايت شئونات اسلامي هستند و با متخلفين برابر آيين نامه اجرايي بازارچه ها برخورد خواهد شد.

بازارچه بلوار سردخانه

اين بازارچه در بلوار سردخانه منشعب از بلوار شهيد آيت الله مدرس جنب شهرداري منطقه هفت در زميني به مساحت 150 متر مربع و داراي هفت باب غرفه مي باشد که از سال 1378 تاکنون آماده خدمات به همشهريان مي باشد.

بازارچه فلکه قصردشت

دسترسي سريع همشهريان به مراکز خريد ميوه و تره بار و کنترل قيمت ها توسط مسئول بازارچه براي کمک به اقتصاد خانواده ها و پرهيز از سفرهاي زائد شهري که انواع آلودگي زيست محيطي را در بر دارند، از دلايل حمايت از گسترش اين بازارچه هاي محلي مي باشد. بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد احداث چنين بازارچه هايي براي ارائه خدمات به شهروندان موجب اشتغال زايي شده و زمينه رشد برخي مشاغل کاذب را از بين برده است. در سال 1375 تنها يک ميدان ميوه و تره بار در شيراز بوده که اين رقم در سال جاري به يک ميدان مرکزي ميوه و تره بار و هشت بازارچه و يک مرکز خريد افزايش پيدا کرده است.

 

بازارچه هاي ره توشه   

ره توشه شيراز - فسا

اين طرح در مجاورت ورودي هاي شهر جهت تسهيلات رفاهي و خدماتي مسافرين محترم اجرا گرديده که تا حدودي از مشکلات سدمعبر و دستفروشي را کاهش داده و داراي تعدادي غرفه مي باشد و در فصل هاي مختلف سال با توجه به نياز هاي مسافرين امکانات مورد نياز را 24 ساعت شبانه روز در اختيار مسافرين محترم و همچنين ساکنين همجوار قرار مي دهند. که در اين راستا در حال حاضر دو بازارچه ره توشه، يکي در ميدان گل سرخ و ديگري در دروازه قرآن بر پا شده است.

يکي از موارد نارضايتي خريداران و مراجعين به بازارچه هاي محله اي عرضه محصولات درهم و مخلوط مي باشد که جهت ايجاد رضايت مردم طرح بسته بندي ميوه و تره بار در دست بررسي و اقدام مي باشد.

 ره توشه جاده شيراز - اصفهان

نيازهاي اساسي مسافرين و توسعه رفاه اجتماعي و عدم سرگرداني مسافرين در داخل شهر باعث گرديد سازمان در مسيرهاي خروجي شهر اقدام به احداث ره توشه مسافرين از قبيل ميوه و تره بار، نوشابه، تنقلات و ... نمايد. اين ره توشه بالاتر از دروازه قرآن به طرف اصفهان با پنج باب غرفه بصورت شبانه روزي در خدمت مسافرين محترم مي باشد.

 

مرکز خريد عدالت  

هدف سازمان ميادين و مشاغل از ايجاد اينگونه مراکز، ارائه خدمات مطلوب تر و سهولت دسترسي شهروندان محترم به مايحتاج عمومي مي باشد. در اين راستا مرکز خريد عدالت در زميني به مساحت بيش از 2000 مترمربع در بلوار عدالت نبش فرگاز و آتش نشاني با 25 دهنه مغازه واقع شده که طي بررسي هاي بعمل آمده ماهيانه بيش از هفت هزار نفر از مرکز ياد شده اجناس مورد نياز را خريداري کرده اند و در پايان هر ماه به بيست نفر از خريداران به قيد قرعه جوايزي اهدا شده که اين رقم بيانگر موفقيت سازمان در جلب رضايت مردم است.

امکانات مرکز خريد: سرويس بهداشتي عمومي، فضاي سبز، فرهنگسرا و امکانات تفريحي.

شهروندان محترم مي توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را به دفتر سرپرستي بازارچه يا سازمان گزارش نمايند.

 

مجتمع بنکداري و عمده فروش مواد غذايي  

اين طرح در زميني به مساحت 80000 مترمربع و شامل 186 واحد بنکداري عمده فروشي مواد غذايي در قطعات 100 متري، 200 متري، 140 متري، 126 متري و 160 متري در ميدان کوزه گري، جنوب پمپ بنزين واقع شده است.

امکانات ديگر طرح:

پارکينگ، چايخانه، بانک، ساندويچ فروشي، فضاي سبز، رستوران، پاسگاه انتظامي، پست، سوپر مارکت، نمازخانه، نانوايي، ساختمان اداري، سرويس بهداشتي و سردخانه.

 

مجتمع ساماندهي مشاغل مزاحم  

اين مجتمع در جاده پل فسا نرسيده به شهرک شهروز شهر در قسمت شمالي جاده در مجاورت ميدان مرکزي ميوه و تره بار با امکانات و خدمات ذيل در قطعه زميني به مساحت 508690 مترمربع و 1325 واحد تجاري و کارگاهي و خدماتي به افراد واجد الشرايط جهت تصدي شغل هاي ذيل در نظر گرفته شده است که هم اکنون بعضي از مشاغل فعال و آماده ارائه خدمات به همشهريان مي باشد.

مشاغل خدماتي شامل: صافکاري، نقاشي، مکانيکي، جلوبندي، باطري سازي، تراشکاري، تعويض روغن، لنت کوبي، اطاق سازي، جوشکاري صنعتي، تاکسي تلفني.

مشاغل توليدي شامل: درب و پنجره سازي آهني و آلومينيم، درودگري، کابينت سازي، توليد ظروف آلومينيم.

مشاغل تجاري شامل: لوازم يدکي، لاستيک فروشي، لوله و اتصالات، خواربار و لبنيات، کبابي، نانوايي.

 

شهرک ساماندهي مشاغل مزاحم شمال غرب شيراز   

لزوم پالايش شهر از صنايع و مشاغلي که به انواع مختلف، محيط شهري را در معرض خطرآلودگي قرار داده و شرايط زيست محيطي آن را خدشه دار مي سازد، اگرچه از سال هاي قبل شناخته شده و مورد نظر مسئولين بوده اما با تأسيس سازمان بطور جدي درباره مشاغل مزاحم برنامه ريزي شده که انشاءالله جهت جلوگيري از آلودگي بيشتر و همچنين ازدحام در محدوده شمال غرب شهر و زيبايي مناظر ورودي، زميني به مساحت 33 هکتار واقع در جاده شيراز - سپيدان بالاتر از شهر بازي شاهد در نظر گرفته شده که نسبت به تعيين مشاور طرح اقدام و مراحل احداث در سال 1380 شروع شده است.

 

شهرک ترافيکي فروش خودرو

اولين مرکز خريد و فروش خودرو در شهرک ترافيکي واقع در ميان رود نرسيده به کيان آباد در زميني به مساحت بيش از 20000 مترمربع ايجاد شده است. اين مرکز مورد استقبال خريداران و فروشندگان اتومبيل قرار گرفته و به بازار خريد و فروش خودرو نظم قابل قبولي بخشيده است و انشاءالله در آينده نزديک با احداث ساختمان اين شهرک با توجه به نوع ماشين، مدل، پلاک، مرغوبيت رنگ و ديگر مشخصه هاي فني انواع خودروها قيمت گذاري و سپس با حضور کاردانان فني و کارشناسان خبره جهت فروش به خريداران در جايگاه مخصوص عرضه خواهد شد.

امکانات موجود:

آب آشاميدني، بوفه تنقلات و چاي و نوشابه، سرويس بهداشتي، سايه بان جهت استقرار خريداران و فروشندگان، روشنايي مناسب محوطه.

 

بازار فروش موتورسيکلت  

اين بازار در بلوار رحمت جنب بازارچه محله اي ميوه و تره بار واقع شده که روزانه بيش از يک هزار خودرو و موتورسيکلت در محل ياد شده در معرض ديد خريداران قرار مي گيرد. طرح هايي در دست اجرا مي باشد که ظرف مدت دو سال آينده محل فوق به شهرک ترافيکي انتقال و سپس با ساماندهي اصولي پس از کارشناسي هاي لازم انواع موتورسيکلت قيمت گذاري و سپس به فروش خواهد رسيد.

امکانات موجود:

محل استقرار بصورت محيط بسته و فنس کشي شده، مسئول بازارچه، سرويس بهداشتي، آب آشاميدني، کيوسک عرضه تنقلات، چاي، شير و نوشابه.

 

استقرار کمپرسي هاي حمل مصالح ساختماني  

موضوع مکان يابي و ساماندهي مشاغل مزاحم شهري مثل هر موضوع ديگر از نظر مطالعه و برنامه ريزي الگو و روش هايي است که از طريق تجربه نظري و عملي در اکثر کشورهاي پيشرفته بدست آمده است. بنابراين به منظور دفع اينگونه آلودگي هاي صوتي و زيست محيطي مشاغل مزاحم شهري نياز به انتخاب مکان مناسب و استقرار اينگونه فعاليت ها مي باشد. اما موضوع ساماندهي مشاغل مزاحم پديده اي پيچيده و چند بعدي است بنحوي که فعاليت اين واحدها موجب ايجاد مزاحمت و آلودگي براي شهروندان و در نتيجه کاهش کيفيت مطلوب محيط شهر مي گردد.

به منظور ساماندهي کمپرسي هاي حمل مصالح ساختماني، زميني به مساحت 7000 مترمربع در کمربندي جنوبي شهر در نظر گرفته شده است که در آينده نزديک مصالح فروشي هاي مستقر در چهارراه کمربندي عادل آباد و همچنين کمپرسي هاي حمل مصالح ساختماني به اين مکان انتقال و سامان داده خواهند شد.

 

بالاي صفحه